Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Vlajka pro Tibet

Tisková zpráva k 10.3.2008

"Tibet, Tibet!", zvolání, které Číňané neradi slyší.

V Šanghaji, nejlidnatějším městě Číny, byla roku 1921 založena Komunistická strana Číny. V Šanghaji 2. března 2008 na závěr svého koncertního vystoupení zazpívala islandská zpěvačka Björk svou píseň "Declare Independence".

Tentokrát ji nahlas a velmi osobitým stylem věnovala Tibetu. Björk si navíc neodpustila zvolání "Pozvedněte svoji vlajku!" A Číňané zuří.

V Tibetu je vyvěšování tibetské vlajky zakázáno. Modro-červenou vlajku se žlutým sluncem v samotném středu a bílo-zelenými mytickými sněžnými lvy nahradila čínská červená s pěti žlutými hvězdami. Ve zbytku světa, konkrétně tam, kde nevládne totalitní režim ani diktatura, ale tibetské vlajky vlát mohou, a tak budou vlát:

Dne 10. března 2008 si totiž připomeneme 49. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.

Od roku 1996 se Česká republika pravidelně připojuje k mezinárodní kampani "Vlajka pro Tibet". Tu v letošním roce podpoří rekordních 345 měst, obcí, krajů nebo městských částí. Právě vyvěšením tibetské vlajky tak obyvatelé České republiky mohou podpořit nelehkou snahu Tibeťanů o zachování kultury a národní svébytnosti.

Kromě akce "Vlajka pro Tibet" proběhne v březnových dnech po celé republice řada doprovodných akcí. Další informace najdete na:

"Česká republika dělá pro Tibet více než jiné země. A ještě větší vliv bude mít v roce 2009, kdy bude předsedat Evropské unii. Důležité jsou i symbolické akce. Ukazují čínské vládě, že existuje mezinárodní tlak. Čínské představitele pak Tibet pronásleduje vždy, když se setkají se zástupci jiných států." Řekl evropský zástupce organizace International Campaigne for Tibet (ICT) Stewart Watters, který minulý týden navštívil poslanecký klub české Strany zelených.

Čínu navíc nedávno rozzlobil i britský princ Charles. Na otevřenou výzvu k bojkotu olympijských her, k níž ho otevřeným dopisem vyzvala organizace Free Tibet, zareagoval prohlášením, že se v létě do Pekingu rozhodně nechystá.

V souvislosti s olympiádou si už Čína vysloužila celou řadu kritických připomínek. Agentura Reuters například zveřejnila zprávu, že čínská policie neumožnila jednomu z jejích reportérů natočit rozhovory s lidmi, kteří v souvislosti s OH v Pekingu přišli o svůj domov.

V samotné Číně je pak vězněno několik desítek novinářů a internetových aktivistů, počet politických vězňů není vůbec znám. Na jedné straně Čína zahraničním novinářům v průběhu konání OH slibuje neomezený pohyb na celém svém území, na druhé straně bude jen v samotném Pekingu na bezpečnost a hladký průběh her dohlížet 80 000 tisíc příslušníků lidové armády.

Snad nikdo nepochybuje o tom, že celá řada čínských a tibetských aktivistů obhajujících lidská práva bude v srpnu 2008 "pro jistotu" na nějaký čas uvězněna.

Čína sice dlouhodobě slibuje zlepšování situace v otázce lidských práv, mnozí jí ale kromě jiného vyčítají neschopnost zahájit konstruktivní dialog s tibetskou exilovou vládou.

Marcela Procházková
Občanské sdružení Lungta
Dlouhá 2, 110 00 Praha 1
tel.: 776 219 178
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz[  08.03.2008    zdroj: Lungta (www.lungta.cz)   autor: Marcela Procházková  ]