Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Vlajka pro Tibet

Tisková zpráva Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR

Tisková zpráva Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR

Praha 9. března 2010

Jménem Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR navrhli poslanci Marek Benda a Kateřina Jacques zařazení dvou nových bodů na jednání 75. schůze Poslanecké sněmovny. Oba body se týkají Dne Tibetu, který každoročně připadá na 10. března, coby vzpomínka na násilně potlačené povstání Tibeťanů v roce 1959.

Prvním bodem byl návrh usnesení Poslanecké sněmovny o vyvěšení tibetské vlajky na hlavní sněmovní žerď. Přesně tak, jak se tomu každoročně děje na budovách radnic měst a obcí a některých krajů po celé České republice v rámci mezinárodního projektu Vlajka pro Tibet. „Osobní svědectví dalajlamy i dalších Tibeťanů svědčí o tom, že pomáhají i symbolické akce,” uvedla Kateřina Jacques.

Druhým bodem, navrženým na jednání, bylo prohlášení k situaci v Tibetu v roce 2010. Poslanecká sněmovna na porušování lidských práv v Tibetu upozornila již usnesením ze dne 1. dubna 2008. „Parlament není vázán žádnými diplomatickými omezeními, a právě proto má možnost, a možná i povinnost, upozorňovat na záležitosti světové politiky, jako je Tibet,” uvedl člen Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR Tomáš Dub (ODS) v souvislosti s bodem programu, který přednesl poslanec Benda.

Vzhledem k tomu, že ani jeden z návrhů nezískal dostatečnou podporu, rozhodli se členové a členky Skupiny přátel Tibetu pro následující kroky:

2. Akci Vlajka pro Tibet podpoří individuálně tak, že na svoje poslanecké lavice umístí vlaječku Tibetu během zasedání schůze po celý den 10. března 2010.

3. Návrh rezoluce se pokusí zařadit na program schůze ještě dne 10. března 2010 ráno.

Ve středu 10. března 2010 se na toto téma koná od 14 hod. v Atriu v PSP ČR tisková konference.[  09.03.2010    zdroj: Hospodářské noviny (www.ihned.cz)    ]