Tibinfo - informační systém o Tibetu
Kultura
   

Hudba, film, divadlo

Kundün

Premiéra historického velkofilmu Martina Scorseseho. Příběh nezkrotné vůle a vroucí náboženské oddanosti postavené proti zjevnému fyzickému násilí a neúprosné světové politice. Je to pravdivý příběh chlapce jménem Tändzin Gjamccho z tibetsk0ho venkova, předurčeného vést svoji zemi v jedné z nejnáročnějších dob v jejích dějinách. Film začíná v roce 1937, zachycuje ranou část života dalajlamy od jeho dětství přes čínskou invazi až po cestu do exilu v roce 1959. Sleduje úchvatný příběh dvou a půl letého chlapce z obyčejné rodiny, u kterého bylo zjištěno, že je čtrnáctou reinkarnací buddhy, jenž byl určen stát se duchovním a politickým vůdcem země.

„Na filmu mne nejvíce zaujalo“, říká Scorsese, „jak mladý muž, žijící ve společnosti zcela založené na duchovních principech, se nalézá tváří v tvář společnosti naprosto odlišné, zdeformované Maovými komunisty. Jak se má člověk jeho druhu s takovými lidmi vyrovnat?“

Scénáristka Melisa Mathisonová uskutečnila během několika let psaní scénáře patnáct návštěv u dalajlamy a šest dní strávila s dalajlamou prací na scénáři. Při hlasitém čtení scénáře dalajlama prováděl opravy, což vyvolalo další vzpomínky, příhody a detaily. „Byla to pro nás velká legrace, protože se mu tato metoda velice zamlouvala. Pracovali jsme zhruba čtyři hodiny denně“, říká M. Mathisonová, a pokračuje: „Dalajlama napsal dva životopisy, ale já bych řekla, že většina scénáře je založena na osobních odhaleních, která mně sdělil.“

Film vzbudil protesty Číny ještě dříve, než se začalo natáčet. Vzbudil obrovské podpůrné akce známých tváří Hollywoodu a vedl až k měsíčnímu zákazu prodeje všech dysneiovských symbolů na území Číny. Donutil čínské filmaře natočit v rekordním čase obdobné příběhy z tibetského prostředí a motivuje největší americké hvězdy se na něm podílet. Měl 4 nominace na Oscara.



[  15.06.1988     ]