Tibinfo - informační systém o Tibetu
Zajímavosti
   

Všehochuť

Pro blaho všech cítících bytostí
Středa, 1. března. Mrazivé ráno tu a tam pročísnou stále ještě slabé paprsky slunce. V novém terminálu ruzyňského letiště se schází komorní skupinka, aby uvítala vzácnou šestici mnichů z ladackého kláštera Tikse, kteří poprvé opustili Asii, aby u nás provedli hned na dvou místech (v Praze a v Ostravě) obřad sypání mandaly.

[ 18.01.2007    ]

S Lungtou a pastelkami v Diskitu
Když jsem před pár dny dorazila do irského Limericku, krátce po příjezdu do města jsem na jednom z obchodů uviděla výrazně červený štít s nápisem Ladakh. Kromě nezaměnitelných tyrkysů nebylo uvnitř krámku vlastně nic zajímavého k vidění, modrozelené kameny a zlatý nápis nad vchodem mi ale připomněly jinou cestu…

[ 18.01.2007   autor: Marcela Procházková ]

Sněžný levhart
Sněžný levhart, jeden z živočichů typických pro Tibet, je dnes na seznamu ohrožených druhů. Co o tomto živočichu víme?

[ 18.01.2007   autor: Miroslav Pošta ]

Tibetští muslimové
O příchodu prvních muslimů do Tibetu se toho ví málo. Údajně přišli už někdy ve 12. století z Kašmíru a Ladaku. Nejvíce jich však přišlo v polovině 17. století za vlády pátého dalajlamy, většinou kvůli hladu, který tehdy vládl v Kašmíru. Jiní přišli jako vojáci. Roku 1841 do Tibetu vstoupila kašmírská armáda Dogrů. Když byla poražena, mnozí ze zajatých muslimů z Kašmíru a Ladaku se rozhodli zůstat v Tibetu. Zůstali tam i někteří hinduisté ze stejné armády. Ti přestoupili na islám a mimo jiné v Tibetu zavedli pěstování meruněk a jablek.

[ 18.01.2007   autor: Miroslav Pošta ]

Moravané v Ladaku
Vše vlastně začalo Bílou horou. Po neúspěšném stavovském povstání odešly z českých zemí stovky a tisíce protestantů do exilu. Potomci Českých bratří spolu s dalšími skupinami pak roku 1722 založili obec Ochranov (Herrnhut) nedaleko lužické Žitavy a ta se časem stala centrem čilé misijní činnosti. První misionáři odcházejí roku 1732 na ostrovy tzv. Západní Indie, později do Grónska a Ameriky. V ladackém Lehu otevírají misijní stanici roku 1885.


[ 17.01.2007   autor: Miroslav Pošta ]

Přečetli jsme:
Čínská ústava sice zaručuje svobodu vyznání, ale myslím, že se tím rozumí svoboda vyznání doma v noci, když člověka nikdo nevidí. Vicki Bourne, australská senátorka
[ 12.02.2006    ]

Víte, že...
Kaleidoskop zajímavostí a kuriozit z Tibetu...
[ 05.04.2005   autor: Ľubomír Sklenka ]

Poštovní známky Tibetu
Stručný přehled poštovní známek, které vydávala tibetská vláda v letech 1911-1950.
[ 17.11.2004   autor: Ľubomír Sklenka ]

Tibetský kalendář
Při označování data a počítání let používají Tibeťané tři různé letopočty, v datování tibetských bankovek se používá ještě další, čtvrtý letopočet.
[ 02.07.2000   autor: Ľubomír Sklenka ]

Tibetské mince a bankovky
Stručný přehled tibetských mincí a bankovek, které byly vydávany v nezávislém Tibetu do roku 1959.
[ 01.07.2000   autor: Ľubomír Sklenka ]

 novější     starší      Stránka 1