Tibinfo - informační systém o Tibetu
Články
Rezoluce
Dokumenty
   

Články, dokumenty

Projev Jana Rumla pronesený při zahájení 4. konference skupin na podporu Tibetu v Praze
Nezapomněli jsme na podporu, které se nám dostávalo, když byla naše země ovládána komunistickým impériem, a nyní se snažíme ve vší pokoře pomáhat sami. Aktivně se zajímáme o osud Tibeťanů a obecně o problematiku lidských práv, které čínská komunistická vláda tak bezostyšně potlačuje.
[ 24.10.2003   autor: Jan Ruml ]

K trestu smrti v Tibetu - deklarace předsednictví jménem EU
Evropská unie vyjadřuje hluboké politování a zklamání v souvislosti s popravou Lozanga Dönduba
[ 14.10.2003    ]

Prohlášení Tagna Džigme Zangpa před Komisí OSN pro lidská práva
Prohlášení bývalého politického vězně Tagna Džigme Zangpa před Komisí OSN pro lidská práva z dubna 2003. S podobným svědectvím Tagna Džigme Zangpo vystoupil na mezinárodní konferenci skupin na podporu Tibetu v Praze.
[ 13.10.2003    ]

Vysněný Tibet – za příběhy Lobsang Rampy
S knihami Lobsang Rampy se setká snad každý, kdo se zajímá o Tibet. Často jsou tím prvním, co si o Tibetu přečte. Řada útlých svazků s tajemnými názvy jako Třetí oko či Lékař ze Lhasy zaplňuje police českých knihkupectví již více než deset let, ovšem okolnosti jejich vzniku a osobnost autora zůstávají čtenáři skryty. Rampovy příběhy vycházejí pod označením autobiografie, jaký je však skutečný životní příběh autora a proč jsou jeho příběhy tak populární? Pro odpověď na tyto otázky je třeba se vrátit o půl století zpět, do Londýna poloviny padesátých let 20. století.
[ 10.10.2003   autor: Jana Rozehnalová ]

Bylinnými pilulkami proti SARS
Zatímco Peking, Hongkong, provincie Kuang-tung a další oblasti v ČLR hlásily další a další případy syndromu akutního respiračního selhání (SARS), Tibet zůstával jednou ze šesti provincií, kde nebyl hlášen ani jeden případ. Krátce po zveřejnění informací o epidemii čínské úřady přistoupily k razantním opatřením i v Tibetské autonomní oblasti (TAO). O víkendu 26.-27. dubna ji takřka hermeticky uzavřely. Poslední letadlo z Káthmándú mělo údajně přistát na letišti Gongkar u Lhasy 26. dubna a ve stejný den byly pro cizince uzavřeny všechny hraniční přechody. Do Lhasy přestaly proudit i nákladní vozy přepravující rýži a další produkty, které se do Tibetu musejí dovážet z ostatních částí ČLR...
[ 18.07.2003   autor: Miroslav Pošta ]

Devět tisíc lidí na cestě k probuzení
Tibetská monstrakce i intimní buddhistické rozjímání. Tato dvojakost provázela podle účastníků jednu z největších slavností tibetského buddhismu, nazvanou Kálačakra za světový mír, která se odehrála ve dnech 11. – 23. října v rakouském Grazu. Devět tisíc návštěvníků z celého světa zde sledovalo zasvěcování do složitého buddhistického učení Kálačakry, kola času. Obřadu se zúčastnil také Jeho Svatost dalajlama. Šest dní obřadu bylo věnováno přednáškám, výkladu učení a přípravě Kálačakra mandaly, posvátného modelu vesmíru z barevného písku...
[ 27.06.2003   autor: Marie Peřinová ]

Spravedlnost za zavřenými dveřmi
Tibeťan Lozang Döndub (28) byl v neděli 26. ledna 2003 popraven za údajné spáchání teroristického útoku. Nejvyšší trest byl vykonán na základě tajného procesu u odvolacího soudu provincie S'-čchuan, a to i přes nesouhlas a ostrou kritiku ze strany světového společenství. Stejný soud potvrdil trest smrti s dvouletým odkladem pro údajného spolupachatele, uznávaného buddhistického učitele, Tändzin Deleg Rinpočheho (52). Podle nezávislých pozorovatelů jsou oba muži nevinní a rozsudek soudu je jen dalším dokladem pošlapávání lidských práv v Tibetu...
[ 24.04.2003   autor: Miroslav Pošta ]

Výpověď žáka základní školy
Tibet opustil v roce 1996 kvůli vzdělání a protože se jeho rodiče obávali, že by ztratil tibetské kořeny, pokud by ve škole mluvil pouze čínsky. Obával se rovněž špatného zacházení ze strany Číňanů.
[ 21.04.2003    ]

Tam a zase zpátky
Jeden kamarád se mě před cestou ptal, jestli jsem už takhle někam jela. Na odpověď, že ne, řekl s úsměvem: „Počkej, to se ti zalíbí...“
[ 26.03.2003   autor: Princezna Pampeliška ]

Výtah ze zprávy Tibetského centra pro lidská práva a demokracii o stavu lidských práv v Tibetu v roce 2002
I když ČLR v roce 2002 učinila několik ústupků ve snaze zlepšit svou reputaci v oblasti dodržování lidských práv, stav v Tibetu je nadále kritický. Ve věznicích zůstává 208 politických vězňů, pokračují represe a Tibeťanům jsou nadále upírána nejzákladnější práva garantovaná mezinárodními úmluvami.
[ 04.03.2003   autor: Miroslav Pošta ]

 novější     starší      Stránka 5